USB stick
Uz pomoć flash pogona možemo lako sa sobom nositi važne dokumente, omiljene filmove ili glazbu.
Koju veličinu flash pogona trebamo odabrati?
Za pohranu dokumenata dovoljan je flash pogon od 2GB, no za pohranjivanje filmova i glazbe preporučljivo je kupiti veći model, recimo 16 GB ili 64 GB. Ako želite kopirati 4K filmove, sada možete odabrati 128 GB ili 256 GB. S takvim veličinama vrijedi razmisliti o vanjskom tvrdom disku jer bolje podnosi kontinuiranu upotrebu.
Priključak
Većina flash pogona ima USB 2.0 konektor, ali već možemo pronaći modernije modele s USB 3.0 konektorom. Razlika se uglavnom može mjeriti u brzini. Flash pogon s USB 3.0 priključkom može kopirati podatke s prijenosnog računala na uređaj do 10 puta brže. Ne moramo se brinuti ni ako naše prijenosno računalo ima USB 2.0 priključak, jer je USB 3.0 pendrive u potpunosti kompatibilan s njim, a brzina prijenosa bit će veća nego u slučaju USB 2.0.
Dizajn
Kada je riječ o dizajnu flash pogona, možemo naići na stvarno kreativna rješenja, no većina njih može se podijeliti u 2 različite kategorije. Pen diskovi s poklopcem su elegantni, ali u isto vrijeme, pazite da ne izgubite poklopac, jer se na ovaj način nezaštićeni izlaz lakše može oštetiti, pa čak i izgubiti podatke. Pen pogoni s slajdovima već su sigurniji od svojih pandana s poklopcima. Kod njih, slično snickeru, pomoću klizača možemo kotrljati konektor iz držača i natrag. Praktični su i modeli koji se mogu nanizati na privjesak jer na taj način najvažnije podatke uvijek imamo sa sobom i manja je mogućnost da ih "zaboravimo u drugoj torbi".
Sigurnost
Što se događa ako izgubimo flash pogon i naši dokumenti padnu u krive ruke? Određeni proizvođači također su spremni za takve slučajeve, na primjer, Sandiskov softver Secure Access omogućuje nam zaštitu lozinkom za naše važne podatke i dokumente.